Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili tıbbi cihaz üreticisi firmalarından biri; ELMED

Türkiye’nin ilk Böbrek Taşı Kırma Cihazı üreticisi olarak 1991 yılında Ostim‘de kurulan ELMED, yine Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili tıbbi cihaz üreticisi firmalarından biridir.

28 yıldır üroloji alanında faaliyetini sürdüren, yurtiçi satış ve ihracat faaliyetlerine devam eden ELMED, bünyesindeki AR-GE departmanı ile sürekli bir innovasyon içinde yeni ürünler geliştirmekte ve günün teknolojisine göre üretim yapmaktadır. Alanında öncü bir firma olan ELMED, tıp dünyasına yenilikçi, etkili ve ileri teknoloji taş kırma cihazları sunmaktadır. Gelişen teknolojileri ve pazar ihtiyaçlarını takip ederek üroloji dışındaki konularda da yeni ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi ve pazara sunulması için çalışmaktadır. Bu çalışmaların üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde sürdürülmesi için Ankara Teknokent’te faaliyetine devam etmektedir.

Yurt dışına bağımlılığı azaltmak, katma değeri yüksek ürünler ile ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacı ile ELMED, innovasyon konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında TÜBİTAK, KOSGEB, ANKARA KALKINMA AJANSI ile yapılan projeler ile yeni cihazlar geliştirmekte, sadece Türkiye’de değil Dünya’da üroloji alanında olmayan yeniliklerin geliştirilmesi için çalışmaktadır.

TÜBİTAK projesi olarak geliştirdiği ve Dünya’da bir ilk olan Flexible Endoskopi Robotu AVICENNA ROBOFLEX TÜBİTAK – TTGV – TÜSİAD’ın düzenlediği 2014 yılı XI. Teknoloji Ödülünü almıştır.

Dünya’nın 65 ülkesine ihracat yapmış olan firma, bu ülkelerden, Sudan ve Nicaragua gibi ülkelere “ilk Böbrek Taşı Kırma Sistemleri’ni kurarak, bu ülkeleri ilk kez Taş Kırma sistemleri ile tanıştırmıştır.

ELMED tarafından üretilen cihazlar ile yurtiçi ve yurtdışında yapılan klinik çalışmalar, ürünlerin kalite ve efektivitesini göstermektedir.

Bunun yanında dünya çapındaki hastanelerde ve kliniklerdeki uygulamalarla; ELMED; bir yandan yüksek performanslı taş kırma cihazları ile kullanıcı isteklerine özel çözümler üreterek, diğer taraftan kaliteli, güvenilir ve düşük maliyetli servis sunarak bu konudaki başarısını kanıtlamıştır.

Kaliteye verdiği önem ile firmanın ürünleri CE, ISO 13485, ISO 9001, FDA, gibi uluslararası kalite sistemleri yanında GOST-R, KFDA, TGA gibi ilgili ülkelerin kendi kalite sistemlerine göre ayrıca tescil edilmiştir.

Kalitesi ve yarattığı müşteri memnuniyeti ile hem yurt içinde hem de yurt dışında bir marka olmayı başaran firmanın ürünleri özellikle yarattığı imaj ile yeni pazarlarda başka Türk firmalarının da önünü açan bir marka olmuş ve olmaya devam etmektedir.

ELMED mühendisleri tarafından geliştirilen ve uzun araştırmalar ve yapılan deneyler sonucunda satışa hazır hale gelen yeni versiyon ve son teknoloji olan MULTIMED EM Elektromanyetik sistemle çalışan ESWL Böbrek Taşı Kırma Cihazı, 2016 yılında itibaren açılan bütün Şehir Hastanelerine kurulumu gerçekleştirilmiş ve başarılı bir şekilde kullanıma sunulmuştur.