Moderatörlüğünü İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal MEMİŞOĞLU’nun üstlendiği ‘Tıbbi Tedarik Zincirinde IT Uygulamaları ve E-Ticaret’ oturumu tamamlandı. Oturum panelistlerinden SBS Genel Müdürlüğü Uzmanı Mustafa GÜNAY, ‘Tedarik Paylaşımı Yazılımı ve NHS-İngiltere Modeli’ hakkında bilgi verirken Bezmialem Vakıf Üniversitesi Bilgi Tek. Dir. İlhan SEMERCİ, ‘Tıbbi Tedarikte Dijital Dönüşüm (Bezmialem Uygulama Deneyim Paylaşımı)’ ile ilgili konuştu. Çözüm Danışmanlıktan Bülent MUTLU, ise ‘Tıbbi Cihazlarda Kontrollü e-ticaret’ başlığı ile konuşma yaptı.

Tedarik Paylaşımı Yazılımının geliştirilme amacından bahseden SBS Genel Müdürlüğü Uzmanı Mustafa GÜNAY, “Doğu illerinde yaşanan sorunlar nedeni ile satınalmaların yapılamaması ve buna bağlı olarak sağlık hizmetlerinin aksamaması için özellikle başta büyük iller olmak üzere yapılan ilahelelerin yüzde 20’lik iş artış hakkı kullanılarak ihaleye konu malzemelerin paylaştırılması ve daha sonrasında bu malzemelere ihtiyaç duyan diğer illere de platform aracılığı ile aktarılması amaçlanmıştır” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin NHS Tedarik Zinciri hakkında bilgi de paylaşan GÜNAY, “NHS organizasyonunun sağlık departmanı, ulusal sağlık hizmetleri ve NHS tedarik zinciri ile hasta odaklı sağlık ürünleri e tedarik zinciri hizmetleri sunulmaktadır” dedi.

GÜNAY, NHS Tedarik Zincirinin 2015 yılı verilerine göre 300 Milyon £ değerinde tedarik verimliliği sağlandığını söyleyerek şöyle sürdürdü: “NHSS’de 315 bin ürün grubu, 2 bin 400 çalışan ve binden fazla kuruluşuna hizmet veriliyor. Son 4 yılda Londra NHS harcamalarında 8,4 Milyon £ değerinde tasarruf sağladı. 2020/2021 yılları için 22 Milyar £ tasarruf hedefleniyor.”

Bezmialem Vakıf Üniversitesi dijital dönüşüm projesi ile ilgili deneyim paylaşımı yapan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Bilgi Tek. Dir. İlhan SEMERCİ, konuşmasında kurumsal kaynak planlaması (ERP) ameliyathane modülü, ürün barkod projesi, malzeme ihtiyacı planlaması (MRP) ve iş zekası (BI) konularına değindi. ERP ile ilgili olarak CRM, üretim, proje, kalite, ihale ve tedarik. İnsan kaynakları, mali işler, depo ve stok ile bakım yönetimini anlattı. ERP’nin üniversiteye kazandırdığı faydalara değinen SEMERCİ, ameliyathane modülünün muayene, endikasyon, ameliyat bilgilendirme, ameliyat planlama (masa-yatak) ve ameliyat süreçleri ile ilgili bilgi verdi. Ürün barkod projesi ve malzeme ihtiyacı ile ilgili avantajlardan da bahseden SEMERCİ, MRP ile ilgili merkez depo, satınalma-sipariş ve birim depo işleyişini anlattı.

“Tıbbi Cihaz Satış Tanıtım Yönetmeliği’ne göre ‘hasta sağlığı ve güvenliği sağlamak’ gerekçesi ile her türlü tıbbi cihazda e-ticaret yasaktır” diye söze başlayan Çözüm Danışmanlıktan Bülent MUTLU, “Madde 26 – (4) Ek-3’te yer alan cihazlar dışında kalan cihazların gazete, radyo, televizyon, telefon aracılığıyla ya da kapıdan veya internet üzerinden satışı yapılamaz Maalesef bu madde tıbbi cihazlarda e-ticaretin yapılmadığı anlamına gelmemekte, günümüzde yasa ve kayıt dışı olarak e-ticaret yapılmaktadır. Şu anda Türkiye’de mevcut olan veya olmayan firmaların ürünleri/markaları internet veya telefon üzerinden satışa sunulmaktadır. Ancak, kurumsal tıbbi cihaz üretici/ithalatçıları ve Yönetmeliğin yetki verdiği tıbbi cihaz yetkili satış merkezleri e-ticaret yapamamaktadırlar” şeklinde konuştu.

• Tıbbi cihazlarda kontrollü e-ticaret ve yönetmelik değişikliği için öneriler paylaşan MUTLU, “Bu öneriler uygulandığında TİTCK kontrolü dışında satış yapmak isteyen internet siteleri kolaylıkla tespit edilebilir ve kontrollü satış sağlanabilir. Türkiye’de ruhsat dahi almadan satış yapan firmalar ve ürünleri, bu sistemin dışında kalarak ayrıştırılacaklardır” dedi ve önerileri şöyle sıraladı:
• Ürünler: Hastanın kendi kendine uygulayıp, evde kullanabileceği cihazlar* olmalıdır. Tıbbi cihazların IFU (Kullanım Kılavuzu) belgesinde cihazın hastanın “kendi kendine” kullanabildiğine dair açıklaması kontrol edilebilir. Sınıf-III cihazlar kapsam dışındadır.
• Firma, internetten satış yapmak istediği ürün(leri) için TİTCK’ya başvuruda bulunur: Ön şart: firma ve ürün, TİTCK sistemine kayıtlı, yetkili satış merkezi belgesi almış olmalıdır.
• İnternet satışına izin verilecek firmaların Müşteri danışma hattı olmalıdır. Bu serviste görevli kişiler ürün hakkında detaylı bilgiye sahip kişiler olmalıdır.
• İnternet satışına izin verilen firmaların sattığı ürünler kalibrasyon ve teknik bakım gerektirebilecek ürünler ise kalibrasyon ve teknik bakım-onarımını yapacak teknik servisleri olmalıdır.
• TİTCK, onay verdiği ürünlerin satışı yapılan internet sitesini kendi resmi web sitesinde yayınlar ve aynı zamanda onay verilen internet sitesi de hastanın, TİTCK’nın onaylı internet sitesi olduğunu kontrol etmesini sağlamak için, TİTCK web sitesine bağlantı (link) vermek zorundadır.