Tıbbi sarf ve malzemeler sağlık hizmet sunumunda önemli bir parametre

II. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresini değerlendiren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, kongrenin satın alanlar ile satanların bir araya geldiği ve fikir alışverişinin yapıldığı bir sağlık platformu olduğuna değindi. Türkiye’de tıbbi tedarik üretici firmalarının yerelleşmesi konusunda sürdürülen çalışmalara değinen Gümüş, “Sağlık hizmetinde kullandığımız tıbbi sarf ve malzemeler, sağlık hizmet sunumunda önemli bir parametre… Kongrede sağlıkta kullandığımız başta ilaç, tıbbi sarf, tıbbi cihaz, aşı olmak üzere bu parametrelerin Türkiye’de yerelleştirilmesi ve yerli imkanların artırılmasını tartıştık. Türkiye’de birçok firma bu sektörde görev alıyor, misyon üstlenmiş durumda…

Türkiye Cumhuriyeti 10. Kalkınma Eylem Planında sağlık endüstrisinin yerelleştirilmesi var. Bununla ilgili sağlık endüstrisi yönlendirme kurulu çalışıyor. Kongre katılımcılarına bununla da ilgili bilgiler verildi. Özellikle 2017 yılından itibaren başlamak üzere kullandığımız malzemelerin bir kısmının Türkiye’de üretilenlerden sağlanması amaçlanıyor. Hatta bu kapsamda şu anda 23 ilde uygulanmaya başlanacak olan cazibe merkezlerinde tıbbi sarflar üretilmesi söz konusu olabilecek, ekonomik teşvikler verilebilecek. Alım garantileri ve fiyat farkları da yine o bölgelere göre verilebilecek. Bu konularda bilgiler verildi. Sektörün buradaki özellikle özel hastaneler, üniversiteler ve kamunun bu konudaki sorunları da konuşuluyor. Verimli bir toplantı oluyor” şeklinde konuştu.

Kongrenin verimli geçtiğini ve tıbbi tedarik zinciri yönetimi konusunda sorunların değerlendirildiğini kaydeden Gümüş, bu sonuçların neticede ülkedeki tedarik konusunda sağlık politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.