Şehir Hastanelerinde Tıbbi Tedarik Zinciri Uygulamaları Paneli Yapıldı

II. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi’nin panelleri birbirinden etkili konuları ve konuşmacıları ile verimli bir şekilde tamamlandı. EKSPOTURK FUARCILIK A.Ş organizasyonu ile yapılan II. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi’nin panellerinden olan “Şehir Hastanelerinde Tıbbi Tedarik Zinciri Uygulamaları” konulu panel S.B. Müsteşar Yard. Dr. Şuayip BİRİNCİ’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Kongrenin açılışından bir gün önce gerçekleşen “Şehir Hastanelerinde Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Ortak Akıl Toplantısı”na ilişkin sonuç raporunu da paylaşan Sayın Birinci oturumda ayrıca “TKHK Tıbbi Tedarik Yönetim Planlaması” konusunda da konuştu.
Oturumda SEİS Başkanı Metin DEMİR, “Medikal Sektörün Şehir Hastaneleri Tedarik Zinciri Yönetimindeki Rolü”, Ankaref CEO’su A. Erhan BİNİCİ, “Şehir Hastanelerinde Bilişim Uygulamaları”, İTO Bilgi Tekno. Kom. Baş. Bekir Sami NALBANTOĞLU, “Şehir Hastanelerinde IT Çözümleri” konusunda konuştu.
“Şehir Hastanelerinde Tıbbi Tedarik Zinciri Uygulamaları” konulu panelde konuşan S.B. Müsteşar Yard. Dr. Şuayip BİRİNCİ, TKHK Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetim Projesi ile ilgili bilgi vererek alt yapının tamamlanmış olduğunu ve yakın bir zamanda açıklanabileceğini söyledi. Projenin genel mantığının hastanelerin tüm depolarının sistem tarafından görülmesi olduğunu kaydeden BİRİNCİ, “Süreç içinde de her bölgenin temin sıkıntısından dolayı kendi yeteneklerini kullanamamasının önüne geçilir. Bu portalın bize getireceği en önemli artı bu“ dedi.
Dr. Şuayip BİRİNCİ, “TKHK Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetim Projesi ile ilgili olarak alt yapısı tamamlanmış yakın bir zamanda açıklanabilir ve kullanılmaya başlayabilir. Bunun temel mantığı hastanelerin tüm depolarının sistem tarafından görülmesi… Herhangi bir hastanenin deposundan malzeme çekebiliyorsunuz. ve tüm hastaneler, birden çok satın alması olan ama herhangi bir hastane tarafından belli oranlarda temin edilebilen bir yapıdan bahsediyoruz. İlk başta planımız yüzde 20’siydi. Kimse onay almadan yüzde yirmisini herhangi bir hastanenin deposundan alabilsin. Şırnaklı bir ortopedist olduğunuzu düşünün. Türkiye’nin iyi eğitim veren birçok hastanesinden iyi eğitim almışsınız, çok iyi cerrahiniz var ama yılda bir ya da iki kere bir vaka ile karşılaşıyorsunuz.Bir malzeme talep edeceksiniz, başhekim şöyle bakıyor, ‘bunun mecburi hizmeti yakında doluyor, şimdi bu malzemeden bir tane alsam olmaz, on tane alsam muhtemelen depomda kalacak.İyi de para… Hocam bu hastayı başka bir hastaneye gönder, sen uğraşma beni de uğraştırma’, diyor. Halbuki kişi sisteme girer. Ankara’dan, İstanbul’dan o malzemeyi talep eder. PTT ya da herhangi bir kargo şirketi o malzemeyi bir gün sonra Türkiye’nin her yanına ulaştırabilir ve hastanın ameliyatı yapılır. Buradaki temel amaç aslında bu yoksunluktan kurtulmak. Süreç içinde de her bölgenin temin sıkıntısından dolayı kendi yeteneklerini kullanamamasının önüne geçilir. Bu portalin bize getireceği en öneli artı bu“ şeklinde konuştu.