Kongre, Türkiye’nin sağlıkta belirli bir noktaya gelmesine katkı sağlıyor

II. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresinde konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, bu tarz organizasyonların Türkiye’nin sağlıkta belirli bir noktaya gelmesine katkı sağlayan etkinlikler olduğunu ifade etti.

Tıbbi tedarik konusunda yaşanan problemlerin konuşulduğuna değinen Birinci, “Özellikle sağlık sektöründe bu konuda bilincin oluşmasında hem üretici hem de tüketici açısından katkısı olacağına inanıyorum. Bu sürecin hem tedarik tarafını hem de üreticileri cesaretlendirerek Türkiye’de yerli tıbbi malzeme ve cihazın üretimine katkıda bulunmasını temenni ederim. Buradan çıkan enerji ile şu anda yüzde 15-20’sini üretebildiğimiz tıbbi ürün üretiminde ülkemizde gelecekte yüzde 80’lerini üretir bir hale gelir ve bölgemizde bir şekilde üretim sıkıntısı yaşayan ülkelerin üretim üssüne dönüşürüz. Bu toplantıların en büyük katkısının bu olacağını, Türkiye’de bu sektörü güçlendireceğini düşünüyorum” dedi.

Organizasyonu başarılı bulduğunu söyleyen Birinci, “Organizasyonu çok beğendim, hastanelerden katılım çok iyi, toplantılara sadakat ve ilgi çok iyiydi. Organizasyonun tüm unsurlarına teşekkür ediyorum, inşallah gelecek yıl daha kalabalık olur ve daha büyük toplantılar yapma şansına sahip oluruz” şeklinde devam etti.