Kalp yetmezliği olan hastaları hastaneden uzak tutan minik sensör: CardioMEMS

    • Cihaz kalbe giden kan akışını izler ve zayıflarsa doktorları uyarır.
    • CardioMEMS kalp yetmezliği sistemi kalpteki kan akışını izler.
    • Alanında öncü olan bu cihaz Southampton’da iki kadına implante edildi.
    • 900.000 kadar insan genel olarak kalp krizinden kaynaklanan kalp yetmezliğinden muzdariptir.

5 Kuruş’luk bir parça büyüklüğündeki küçük bir sensör, kalp yetmezliğinden ölme riskini azaltabilir. Kardiyologlar, kardiyoloji alanında bir devrim niteliğinde olacağını umarak, bu minyatür cihazı ilk defa iki İngiliz hastaya yerleştirdiler.
CardioMEMS kalp yetmezliği sistemi olarak anılan cihaz, kalbe giden kan akışını izler ve akışta herhangi bir zayıflama tespit edildiğinde doktorları uyarır.
Bir hastanın kalbi güç kaybetmeye başlarsa, hastanelerine otomatik bir uyarı gönderilmesi sağlanarak acil bir aksiyon alınması sağlanır.

Abbott
Kalp zayıflamaya başlarsa, CardioMEMS kalp yetmezliği sistemi doktorlara bir uyarı gönderir.
Geçen ay Southampton’da iki kadına implante edilen cihaz, Birleşik Krallık’ta klinik bir denemenin haricinde kullanıldı.
Kalp yetmezliği, hasar görmüş veya zayıflamış kalp kaslarının vücuda düzgünce kan pompalamak için mücadele ettiği, zayıflatan ve tedavi edilemeyen bir durumdur.
900.000 kadar insan genel olarak kalp krizinden kaynaklanan kalp yetmezliğinden muzdariptir.
Şiddetli vakalarda, kalp yetmezliği olan kişiler, bir merdiven bile çıkamayacak hale gelir ve istirahat halindeyken bile sıklıkla nefes darlığı yaşar. Hastaların üçte biri, hastalığın görülmesi sonucu bir yıl içinde ölür- bu da birçok kanserden daha kötü olan bir hayatta kalma oranı demektir.
Ancak ABD’deki klinik çalışmalar, ciddi vakaların CardioMEMS sistemi kullanılarak dikkatli bir şekilde yönetilebildiğini, çünkü doktorların birinin durumu kötüleştiğinde hızlı bir şekilde tepki verebildiğini görsterdiler.
Lancet’te geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, hastanede yatış oranlarının yüzde 48 oranında azaltılabileceğini tespit etmiştir.
İngiltere’de ilk cihaz implantasyonunu gerçekleştiren Southampton Genel Hastanesi danışmanı kardiyolog Andrew Flett, teknolojiyi “ezber bozan” olarak adlandırdı. Andrew Flett; “Kalp yetmezliği olan hastalar hastaneye çoğunlukla, vücutta fazla sıvı birikmesi sonucu başvurur ve bu da pulmoner arterde yüksek basınca neden olur” diyor.
Bu durum, tedavi için geç kalınmasına ve hastanın hastaneye gitmeye ihtiyacı olana kadar fark edilmeden devam eder.”
Şimdiye kadar, kalp yetmezliği, hastanın kolundaki kan basıncı ölçümleri alınarak ve sıvı birikmediğinden emin olmak için hastaların kilosuna dikkat edilerek takip edilmiştir. Takipleri günde bir kez hastane bilgisayarına gönderen yeni sistem, sorunları daha çabuk çözmektedir.
Cihaz- küçük bir sensör ve iki ilmekli tel- kasıktaki bir arter içinden sokulur ve kalbi terk eden pulmoner artere yerleşene kadar kan damarı yolunda yukarı ittirilir.

Abbott

Şimdiye kadar, kalp yetmezliği, hastanın kolundaki kan basıncı ölçümleri alınarak ve sıvı birikmediğinden emin olmak için hastaların kilosuna dikkat edilerek takip edilmiştir.

Bölgedeki titreşen teller arterdeki kan akışını ölçer.
Günde bir kere olmak üzere hastalar, kalplerinden gelen veriyi içeren sensörden bir radyo sinyali alan “elektronik yastık” üzerine yatar. Sonrasında alınan veri hastane sunucusuna kablosuz internet bağlantısı ile gönderilir.
Veriler, güvenli bir web sitesinde doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilir, ancak alınan veriler çok düşük veya çok yüksekse, hasta bakım ekibine otomatik bir uyarı gönderilir.
Ardından, sorun daha ciddi bir hal almadan hastalara oluşan durum tersine çevrilmek üzere ilaç tedavisine başlanır.
Dr Flett, “Bu implantı olan hastalar her gün evdeki internetten verilerini gönderebilir, böylece bizler de onları izleyebilir ve ilaçları hemen ayarlayabiliriz- bu bir devrim niteliğinde ve çok heyecan verici bir teknoloji” diyor.
“Pulmoner arter basıncını günlük olarak izleyebilmek şüphesiz hastaneye kabulü ve hastanelerdeki baskıyı azaltacak, hastaların yaşam kalitesini artıracaktır.”

Abbott

Veriler, güvenli bir web sitesinde doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilir, ancak alınan veriler çok düşük veya çok yüksekse, hasta bakım ekibine otomatik bir uyarı gönderilir.

Veriler, güvenli bir web sitesinde doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilir, ancak alınan veriler
Geçen ay bu prosedürü geçiren ilk kadın olan 70 yaşındaki Jennifer Harvey diyor ki: ‘Geçen yıl, kalp yetmezliğiyle ilgili birçok sorun yaşadım ve dört ayın üzerinde yani on hafta boyunca hastanede kaldım.
Bu sürecin sonunda hastaneden çıktıktan sonra kendimi iyi hissediyorken, tekrar aynı durumu yaşarsam diye endişelenmiştim.
Bu cihaz bana, geçtiğimiz yıl karşılaştığım tüm sorunları önlemek adına tıbbi ekibin düzenli olarak günlük verilerim hakkında bilgilendirildiğinin, bu durumun onlara müdahale şansı verdiğinin ve gerekirse ilacımın anında değiştirilebileceğinin güvencesini veriyor.”
Geçen ay, 53 yaşındaki ikinci bir kadına bu tedavi uygulandı ve hastanın iyileşme sürecinin olumlu geliştiği söyleniyor.
İngiliz Kalp Vakfı’nda tıp direktörü Profesör Nilesh Samani şöyle diyor: “Randomize bir klinik çalışma, bu cihazın kalp yetmezliği olan kişilerde hastaneye yatma ihtiyacını önemli ölçüde azalttığını ve bunun NHS için son derece uygun olduğunu göstermiştir.
Bu bulguları doğrulamak için diğer ortamlarda ve hasta gruplarında daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Bu cihazların hasta memnuniyetini hastanın hastaneye yattığından daha iyi bir hale getirdiğini kanıtlarlarsa, cihazların kullanımı daha yaygın hale gelebilir.”