Moderatörlüğünü KHGM Genel Müdür Yrd.Dr. Beytullah ŞAHİN’in üstlendiği ‘Etkili Stok Yönetim Sistemleri ve Teknolojileri’ oturumu tamamlandı.

Oturum panelistlerinden KHGM Stok Takip Analiz Daire Başk. Uz. Ecz. İrem MÜHÜRCÜ, ‘Sağlık Markette Stok Hedefi’ başlığı altında konuşurken Ümraniye EAH Başhekim Yrd. Dr. Nurgül BEKTEMUR, ‘Yalın Stok Örnek Uygulama – Ümraniye EAH’; OPPENT Genel Müdürü Özgür MUTLU, ‘Hastane Lojistiğinde AGV Sistemleri: OPPENT EVOCart’ konuları ile oturumda yer aldı. Ankaref CEO’su A. Erhan BİNİCİ, ise ‘Etkili Stok Yönetim Sistemleri ve Teknolojileri’ne değindi.
‘Sağlık Markette Stok Hedefi başlığı altında konuşan KHGM Stok Takip Analiz Daire Başk. Uz. Ecz. İrem MÜHÜRCÜ, Sağlık Market’in yerli üretimi destekleyeceğine dikkat çekerek hekimlerin ürüne hızlı erişimi, hızlı ve ekonomik lojistik, ortak stok havuzu, ilaç ve tıbbi sarfın hızlı tedariki gibi avantajlar sağlayacağını kaydetti. Stok yönetiminde yaşanan sıkıntılara değinen MÜHÜRCÜ, bunları şöyle sıraladı: “ Stok kopması, miadın dolması, stok fazlası, sipariş yönetimi, uzun satın alma süreçleri, azami stok gün düzeyi, teslimatın zamanlaması, kalitesiz ürün ve soğuk zincirin kırılması.”

Tedarik Paylaşım Platformu hakkında da konuşan MÜHÜRCÜ, “Tedarik Planlama, Stok Ve Lojistik Yönetimi Daire Başkanlığının koordinasyonu ile; tüm kamu hastaneleri satın almaları içindeki payı yaklaşık yüzde 40 olan Ankara, İstanbul ve İzmir İl Sağlık Müdürlüklerinde pilot ‘Tedarik Paylaşım Birimleri’ kurulması ve uzmanlarının görevlendirilmesi, gerekli bütçe planlamaları ve ödenek aktarımlarının Strateji Geliştirme Başkanlığına bildirilmesi, 694 KHK öncesi tedarik paylaşımı yapan genel sekreterliklerce hazırlanmış ihtiyaç listelerinin ve diğer iller ile paylaşım için hazırlanan ihale listelerinin pilot İl Sağlık Müdürlükleri tarafından tedarik edilmesi, Tedarik Paylaşım Platformu yazılım altyapısının güçlendirilmesi planlanmaktadır” dedi.

Ümraniye EAH Yalın Stok Örnek Uygulaması örneğini paylaşan Ümraniye EAH Başhekim Yrd. Dr. Nurgül BEKTEMUR, yalın felsefenin israfı yok ederek, değeri artırdığını söyledi. ‘İsraf’ ve ‘değer’ kavramlarını açan BEKTEMUR, “Hatalı üretim, fazla üretim, fazla stok, bekleme, gereksiz işler, gereksiz taşıma, gereksiz hareketler, yeteneklerin kullanılmaması gibi durumları israfa yol açar. Müşterinin parasını ödemeye hazır olduğu, ihtiyaçlarını belli bir zaman diliminde, belli bir fiyattan karşılayan ve belli özelliklere sahip belli bir ürün ve/veya hizmet; Hastanın yaşam kalitesi / üretkenliğini artıran ve hastalık halinden iyileştirmeye götüren her türlü ürün ve hizmet değeri teşkil eder” şeklinde konuştu.

‘Etkili Stok Yönetim Sistemleri ve Teknolojileri’ hakkında konuşan Ankaref CEO’su A. Erhan BİNİCİ, soğuk zincir ve stok takibi, yeni doğan güvenlik ve takibi, hareketli tıbbi envanter takibi, sabit demirbaş takibi, tekstil yönetim sistemi, stok yönetim sistemi ile geçiş, kontrol ve ödeme sistemleri başlıklarına değindi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Isparta Şehir Hastaneleri ile T.C. Sağlık Bakanlığı Aşı, Antiserum Soğuk Zincir ve Stok Takip Sistemi – (ATS) örneğini paylaşan BİNİCİ, tüm Türkiye genelinde bulunan aşıların soğuk zincir takibi ve depo ve dolaplarda stok takibi ile 12.500 uç noktada anlık izleme, olumsuz durumda alarm üretme, 22.000 kullanıcıya geri bildiri, merkezi yönetim ve koruma faaliyetleri olanaklarının sağlandığını ifade etti.

Hastane Lojistiğinde AGV Sistemleri: OPPENT EVOCart ile ilgili konuşan OPPENT Genel Müdürü Özgür MUTLU, sağlık tesislerinde lojistik başlığı ile taşınan malzemeler, malzeme akışı, manuel taşıma, yarı otomatik taşıma, tam otomatik taşıma noktalarına değindi. Sağlık sektörü için çözümlere değinen MUTLU, sağlık tesislerinde otomatik taşıma robotu kullanımının tüm hastanelerde giderek artan bir tercih olduğunu söyledi.