Callvision ile yenilikçi hastane iletişim sistemleri ve giyilebilir sağlık teknolojileri

ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Callvision, kaliteli malzeme, sürekli hizmet ve üstün teknik kabiliyetleri ile ülkemizin yenilikçi hastane iletişim sistemleri ve giyilebilir sağlık teknolojileri alanında sektör liderleri arasında yerini aldı.

Pazar lideri olarak 2018 itibariyle yenilikçi hastane iletişim sistemlerine ek olarak;
* IP Tabanlı Hemşire Çağrı Sistemleri,
* Kablosuz ve Çift taraflı haberleşen hemşire çağrı sistemi
* Kablosuz bebek takip bilekliği
* Kablosuz anne takip bilekliği
* Kablosuz biosensör özellikli hasta takip bilekliği
* Kablosuz personel akıllı yaka kartı(konum mavi-pembe-beyaz kod)
* Aktif ve pasif eşya takip sistemleri
* IP saat kronometre
* Kablosuz hasta izolasyon sistemi
* Ameliyathane Kontrol paneli ve ıt pano ürün ve sistemlerini kullanıma sunmuş durumdadır.

Acil Kod
Yenilikçi hastane iletişim sistemleri hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak amacıyla acil müdahaleye ihtiyaç duyulan hallerde, çalışana şiddet, taciz durumlarında, bebek kaçırma ve karışma vakalarında ilgili ekibin olay yerine en kısa sürede ulaşabilmelerini sağlayan sistemlerdir.

Acil kod durum çağrıları hastane yönetiminin tercihine göre dect telefonlara veya pager cihazlarına gönderilir.Acil kod için hastanede bulunan oda kontrol panelleri,personel yaka kartları, dect, sip veya analog telefonlardan çağrı başlatılabilmektedir. Çağrı başlatıldığı anda dect telefonlara veya pager cihazlarına yapılan çağrının bilgileri çağrı tipi, saati, olay noktası ve bölgesi bilgileri ile ilgili kişinin dect telefonuna veya pager cihazına iletilir.Çağrıyı alan kişi en kısa sürede olay yerine intikal eder ve gerekli müdahaleyi gerçekleştirir.

Acil Kod sistemlerinde sunduğumuz raporlama hizmeti ile verilen çağrıların bilgileri doğru bir şekilde raporlanır, verilen acil kod ile ilgili müdahale formu doldurulur, sistem üzerinden kaydedilir, arzu edildiğinde geçmişe yönelik çağrı ve müdahale formu bilgilerine erişilir.Hastane performans ve kalite değerlendirilmesi için büyük önem taşır.

Callvision Callvision

RFID
RFID sistemlerinde kablosuz sistemler alt yapı olarak kullanılmaktadır. Gerekli bölgelere kablosuz şık tasarım aktarıcılar yerleştirilerek RFID ürünlerin birbirleri ile haberleşmesi ve bilgi aktarımı sağlanır. RFID teknolojileri, gereksiz kablolama maliyetinden, yerden ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edilmesini sağlar.

RFId sistemleri ile hastane içerisinde bebek, eşya ve personel takibi kolay ve etkin bir şekilde yapılabilir.

Bebek takip sistemi, kullanılan anne bebek bileklikleri ile bebek kaçırma ihtimali bulunan durumlarda güvenlik ekibine anlık bilgilendirme yaparak pembe kod durumu başlatılabilmekte, bebeğin bulunduğu servis kapıları otomatik kapatılarak bebek kaçırma olaylarının önüne geçebilme, bebeğin bulunduğu konumu anlık takip edebilme, bebek bilgilerine hızlı ve etkin bir şekilde erişilmesini, geriye dönük bilgilere erişimi ve raporlama hizmetini kapsamaktadır.

Eşya takip sistemi; hastane içerisinde bulunan ürün ve demirbaş gibi istenen eşyaların envanter takibinin ve konum bilgilerinin kayıt edilebilmesini sağlar.Eşyalar üzerine yapıştırılan etiketler el terminali ile okutularak eşyanın konumu sisteme kaydedilir.sistem ile eşyanın konumu, kim tarafından ne kadar süre kullanıldığına dair bilgiler raporlanır.

Personel takip sistemi; personel güvenliğini, verimliliğini ve personelin anlık konumunu takip edebilmek amacıyla geliştirilmiş sistemdir.Personel yaka kartı üzerinde bulunan RFID teknolojisi ile personelin anlık konumunun takip edilebilmesini sağlar.Personel yaka kartında bulunan butonlar yardımı ile şiddete maruz kaldığında beyaz kod veya acil müdahaleye ihtiyaç duyulan durumlar ile karşılaştığında mavi kod çağrısı başlatabilir.Böylelikle konum bilgileri anlık olarak ilgili birime iletilir.

Yaka kartından verilen çağrılar, hastane yönetiminin tercihine göre dect telefonlara veya pager cihazlarına iletilir.

Callvision Callvision Callvision

Hemşire Çağrı
Hemşire çağrı sistemi, hastaların hasta odalarından, hasta tuvalet-banyolarından ve acil müşahade odalarından hemşirelere çağrı yapabilmesini sağlayan, çağrı yapıldığı zaman kapı üstü lambalarını tetikleyen, servis deklerinde bulunan hemşire çağrı panelleri ile hemşirelere ait dect telefon, pager cihazı veya cep telefonlarına çağrı bilgisi mesajı gönderen, servis hemşirelerinin kullandığı akıllı yaka kartları ile servis performansının kayıt edilmesini ve raporlanmasını sağlayan iletişim ve otomasyon sistemidir.

Callvision hakkında daha fazla bilgi edinmek için 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında, Antalya Susesi Luxury Resort Belek’te gerçekleşecek IV. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi ve Fuarında standını ziyaret edebilirsiniz.